Gyermekelhelyezés

A házasság vagy az élettársi kapcsolat megszakadását követően a közös kiskorú gyermek(ek) elhelyezéséről elsősorban a szülők döntenek. Ha a szülők nem tudnak megegyezni ebben a kérdésben, a gyermekek elhelyezéséről a bíróság dönt a kiskorú gyermek érdekére figyelemmel. Ha a házastársak között az életközösség megszakad ugyan, de válópert nem indítanak, akkor ebben az esetben is kötelező a gyermekek elhelyezéséről dönteni.

 

GYERMEKELHELYEZÉS A SZÜLŐK MEGEGYEZÉSE ALAPJÁN

Megegyezésen alapuló válás esetén a gyermek elhelyezésében (szülői felügyeleti jogában) való megegyezés kötelező. A szülőknek a gyermek elhelyezésének kérdését úgy kell rendezniük, hogy az a gyermek testi, értelmi és erkölcsi fejlődését a lehető legjobban biztosítsa. Ha a szülők között a gyermek elhelyezésével kapcsolatban egyetértés van, de az erre vonatkozó egyezség egyértelműen ellentétes a gyermek érdekével, azt a bíróság nem hagyhatja jóvá.

 

GYERMEKELHELYEZÉS A BÍRÓSÁG DÖNTÉSE ALAPJÁN

Ha a válás során a szülők a gyermekelhelyezés (szülői felügyeleti jog) kérdésében nem tudnak megegyezni, a kérdésben a bíróság dönt. A bíróság a gyermeket annál a szülőnél helyezi el, akinél a kedvezőbb testi, értelmi és erkölcsi fejlődését biztosítottnak látja. A bíróság a döntését a lehetséges összes körülmény megvizsgálását követően hozza. Gyermekelhelyezéssel kapcsolatos ügyvédi tapasztalatom alapján a bíróság a következő szempontokat veszi figyelembe családjogi ügyek esetén szülők életmódja, nevelési képessége, erkölcsi tulajdonsága, anyagi és lakáshelyzete, gyermekhez való kötődése.  A döntésben segítséget jelenthet a bíróság számára egy pszichológiai szakvélemény, környezettanulmány, óvoda vagy iskola által adott tájékoztatás, illetve tanúk meghallgatása.

Testvérek esetében a bíróságnak arra kell törekednie, hogy a válás után is együtt maradjanak. Gyermekelhelyezés esetén a testvérek különválasztására csak indokolt esetben kerülhet sor.

A gyermek elhelyezésének (szülői felügyeleti jogának) megváltoztatását abban az esetben lehet kérni a bíróságtól, ha azok a körülmények, melyeken a bírói döntés vagy a szülők egyezsége alapult, utóbb lényegesen megváltoztak és emiatt az elhelyezés megváltoztatása a gyermek érdekében áll. Családjogos ügyvédként képviselem a bíróság előtt a gyermekelhelyezés (szülői felügyeleti jog) megváltoztatása iránt indított családjogi perben.

 

TESTVÉREK ELHELYEZÉSE

Amennyiben a bíróságnak több gyermek elhelyezése kérdésében kell döntenie, törekednie kell arra is, hogy a gyermekek lehetőség szerint a szülők különválása után is együtt maradjanak.

Ha mindkét szülő egyformán kedvező feltételeket tudna is biztosítani a gyermekeknek, akkor is csak indokolt esetben lehet a testvéreket egymástól különválasztva elhelyezni. A gyakorlatban azonban előfordul, hogy az egyik testvér az egyik, a másik a másik szülőnél él már hosszabb ideje, és a házasság felbontásáig a család szétválása gyakorlatilag megvalósult. Ilyen esetben a szülőknek azt a megállapodását, hogy a gyermekek megosztva kerüljenek elhelyezésre – különösen, ha ez nem jár a gyermekek végleges szétválásával, a gyermekek egymással való rendszeres érintkezése biztosítva van, és a gyermekek érdekét egyébként sem sérti -, a bíróság jóváhagyhatja. Viszont a bíróság a szülők megállapodásának hiányában, vagy erre irányuló kérésük ellenére is határozhat úgy, hogy több gyermek esetén a testvérek külön-külön szülőnél kerüljenek elhelyezésre, amennyiben ez a több éve kialakult helyzetnek és a gyermekek kívánságának megfelelően (érdekeikkel megegyezően) történik.

 

A GYERMEK ELHELYEZÉSÉNEK MEGVÁLTOZTATÁSA

A gyermek elhelyezésének (szülői felügyeleti jogának) megváltoztatását abban az esetben lehet kérni a bíróságtól, ha azok a körülmények, amelyeken a szülők egyezsége alapult, vagy amelyre a bíróság a döntését alapította utóbb lényegesen megváltoztak, és emiatt az elhelyezés megváltoztatása a gyermek érdekében áll.

Például pusztán az a helyzet, hogy a szülő, akinél a gyermeket elhelyezték, más lakóhelyre költözik, még nem indokolja a gyermek elhelyezésének, és önmagában a gyermeket gondozó szülő új házasságkötése sem. Indokolt viszont a gyermek elhelyezésének megváltoztatása, ha a nagyszülőnél elhelyezett, és 14. életévét betöltött gyermek érdeke és kívánsága is az, hogy a jövőben a nevelésére alkalmas szülőjénél kerüljön elhelyezésre, és ő nevelje.

A gyermek elhelyezése, valamint az elhelyezés megváltoztatása iránt a szülő és a gyámhivatal indíthat pert. A szülőnek a másik szülő ellen, a gyámhivatalnak pedig mindkét szülő ellen, ill. ha a gyermek 3. személynél van elhelyezve, a pert ellene kell megindítani.

Ha a gyermek elhelyezése érdekében azonnali intézkedésre van szükség, a bíróság soron kívül, ideiglenes intézkedéssel határoz.